کانکتورهای فیبر نوری و کاربری LC

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

 

گسترش تعداد کاربران اینترنت موبایل و دستگاه‌های متصل منجر به افزایش چشم‌گیر ترافیک اینترنت جهانی شده است. این ترافیک باعث شد که ارائه‌دهندگان شبکه برای ارتقاء شبکه‌های خود اقدام کرده و تجهیزات نوری بیش‌تری مانند کابل‌های فیبر نوری، کانکتور فیبر نوری، ترنسیور فیبر نوری و غیره را معرفی کنند.

استفاده از کانکتورهای فیبر نوری به بزرگ‌ترین نگرانی سیستم‌های فیبر نوری تبدیل شده است. به دلیل اینکه استفاده از کانکتورهای نوری مشکل بوده است، تولیدکنندگان در سال‌های اخیر کانکتورهای نوری را استاندارد و ساده کرده‌اند. این عمل استفاده از فیبر نوری، پاک‌سازی و ترمینال کردن آن‌ها به سیستم‌های فیبر نوری را راحت کرد. این آموزش یک تحلیل عمیق از کانکتورهای فیبر نوری از جمله ساختار، نوع و شرایط بازار برای کمک به انتخاب کانکتور نوری مناسب برای اتصالات نوری را ارائه می‌دهد.

کانکتور فیبر نوری چیست؟

کانکتور فیبر نوری، وسیله‌ای برای ترمینال کردن انتها کابل فیبر نوری و امکان اتصال و قطع اتصال سریع‌تر نسبت به جوش را فراهم می‌آورد. این دستگاه هسته‌های فیبر را برای انتقال موفقیت‌آمیز نور جفت و تراز می‌کند؛ بنابراین، کانکتور فیبر نوری تأثیر زیادی بر روی قابلیت اطمینان و کارایی انتقال فیبر نوری یک سیستم دارد. کانکتورهای نوری با کیفیت به دلیل بازتاب یا تراز شدن نامناسب فیبرها مقدار بسیارکمی از نور را از دست می‌دهند.

کانکتورهای فیبر نوری همانند کاربردهایی که این کانکتورها برای آن‌ها توسعه داده شدند، انواع مختلفی دارند. انواع مختلف کانکتورها دارای مزایا، معایب و پارامترهای عملکردی مختلفی هستند؛ اما تمام کانکتورها دارای چند بخش اصلی هستند: بست، بدنه کانکتور، کابل و دستگاه اتصال‌دهنده.

متعلقات کانکتور فیبر نوری

بست: بست به عنوان یک مکانیسم ترازبندی عمل کرده و فیبر شیشه‌ای را نگه می‌دارد. این وسیله دارای یک مرکز توخالی است که به طور محکم به روی فیبر قرار می‌گیرد. بست‌ها معمولاً از فلز، سرامیک یا پلاستیک با کیفیت ساخته شده است.

بدنه کانکتور: که با نام محفظه کانکتور نیز شناخته شده است. بدنه بست را نگه داشته و به ژاکت و اعضای مقاوم کابل فیبری متصل می‌شود. این بخش نیز از فلز یا پلاستیک ساخته شده است و شامل یک یا چند قطعه مونتاژ شده است که فیبر را در محل نگه می‌دارد.

دستگاه اتصال‌دهنده: بخشی از بدنه کانکتور است که کانکتور را به یک دستگاه دیگر مانند ترنسیور نوری اتصال می‌دهد.

ویژگی‌های کلیدی کانکتورهای فیبر نوری

هر کانکتور دارای دو ویژگی مهم است که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت: اتلاف / افت عبوری، بازتاب / افت بازگشت نور.

یک کانکتور فیبر خوب دارای ویژگی‌های زیر است:

افت عبوری کم: میزان افت عبوری کم‌تر بهتر است. به طور کلی، برای حصول اطمینان از کیفیت اتصال فیبر، میزان افت عبوری نباید بیش‌تر از 5/0 دسی‌بل باشد.

افت بازگشت بالا: افت بازگشت میزان هماهنگی دو کانکتور یا خط را نشان می‌دهد. به هر میزانی که افت بازگشت بیش‌تر باشد، به همان میزان افت عبوری کم‌تر خواهد بود.

قابلیت اطمینان بالا: برای کاربردهای بیرون از ساختمان ممکن است نیاز باشد که کانکتورها در زیر زمین یا دیوارهای خارجی نصب شوند. کانکتورهای با قابلیت اعتماد بالا برای اطمینان از انتقال نوری بدون اشکال در این محیط‌های سخت مورد نیاز هستند.

سهولت استفاده: در حال حاضر، کانکتورهای فیبر نوری را می‌توان بیش از 1000 دفعه وصل کرد؛ بنابراین، کانکتور نوری که برای استفاده راحت است، برای صرفه‌جویی در زمان نصب و بهبود عملکرد کار به کاربران کمک خواهد کرد.

انواع کانکتورهای فیبر نوری

کانکتورهای فیبر نوری با توجه به روش‌های متفاوت طبقه‌بندی به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. برای مثال، با توجه به سطح انتهایی پین کانکتور می‌توان آن‌ها را به سه نوع PC، UPC و APC تقسیم کرد. با توجه به رسانه‌های انتقال مختلف می‌توان آن‌ها را به کانکتورهای فیبر نوری تک حالته و چند حالته تقسیم نمود. در مجموع، حدود 100 کانکتور فیبر نوری به بازار معرفی شده است اما اکثریت بازار در اختیار تعداد کمی از آن‌ها است. در زیر تعدادی از کانکتورهایی که پیشرو این صنعت بودند را معرفی کرده‌ایم.

انواع کانکتورهای فیبر نوری

کانکتور LC: کانکتور LC دارای یک طرح مناسب با اندازه کوچک برای کاربردهای با تراکم بالا است. این کانکتور دارای دو نوع simplex و duplex می‌باشد. کانکتور LC دارای یک بست 25/1 میلی‌متری نیز می‌باشد. این بست می‌تواند تراکم کانکتور را در قاب توزیع فیبر نوری بهبود بخشد. این نوع، یک کانکتور بست سرامیکی استاندارد است که به راحتی با هر چسبی ترمینال می‌شود.

کانکتور SC: برای اتصال این کانکتور از آداپتور دو سر استفاده می‌شود (snap-in). این کانکتور دارای بست 5/2 میلی‌متری است که به دلیل عملکرد عالی آن به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولاً از روش‌های صیقل دادن APC یا PC برای انتهای پین استفاده می‌شود. بست‌های سرامیکی آن‌ها باعث ترازبندی دقیق کانکتور می‌شوند. قیمت پایین، افت کم و قدرت فشرده‌سازی بالا از ویژگی‌های کانکتور SC هستند.

کانکتور MPO/MTP: کانکتور MPO با سه چیدمان از پیش تعیین شده با دسته‌های فیبری تشکیل شده از 8، 12 یا 24 رشته فیبر به کانکتور وارد می‌شوند و اتصالات پایدار و متناوبی را فراهم می‌آورد. کانکتور MTP/MPO به طور خاص برای کابل ریبون «ribbon» چند فیبری ساخته شده است.

کانکتور FC: این کانکتور ابتدا توسط شرکت مخابراتی NTT ژاپن توسعه داده شد. FC مخفف ferrule connector به معنی کانکتور بستی است. این کانکتور دارای یک بست 5/2 میلی‌متری است، با استفاده از یک روکش فلزی تقویت‌شده و به صورت پیچی متصل می‌شود. کانکتورهای FC با یک محفظه فلزی روکش شده با نیکل «nickle» ساخته می‌شوند، ساختار و عملیات این نوع کانکتور ساده و راحت است.

کانکتور ST: برای اتصال کانکتور ST باید از آداپتور دو سر استفاده شود. این کانکتور دارای یک سیلندر طویل 5/2 میلی‌متری از جنس سرامیک (اغلب اوقات) یا بست پلیمری برای نگه داشتن فیبر است. اغلب بست‌ها از جنس سرامیک بوده اما برخی از آن‌ها نیز فلزی یا پلاستیکی هستند. کانکتورهای ST با محفظه فلزی روکش شده با نیکل «nickle» ساخته شده‌اند و می‌توانند به سادگی به یک فیبر نوری متصل شده یا جدا شوند.

کانکتور MT-RJ: این نوع، یک کانکتور Duplex است که با کابل‌های فیبر نوری تک حالته و چند حالته استفاده می‌شود. کانکتور MT-RJ با محفظه پلاستیکی ساخته شده است و برای تراز بندی دقیق با بست‌های پلاستیکی و پین‌های هادی فلزی آن‌ها به کار می‌روند. افت عبوری معمول برای کانکتورهای MT-RJ برای کابل‌های فیبری تک حالته معادل 25/0 دسی‌بل و برای کابل‌های چند حالته معادل 35/0 دسی‌بل است.

کانکتور MU: این کانکتور مشابه کانکتور SC کوچک شده با بست 25/1 میلی‌متری با طراحی ساده فشار دادن/کشیدن و بدنه کوچک فشرده است. این کانکتور برای فشردن چند کانکتور نوری استفاده می‌شود و مکانیسم خود نگهداری برای کاربردهای backbone دارد. کانکتورهای MU به صورت فشرده هستند و کاربردهای متراکم و کارایی را افزایش داده‌اند.

کانکتور DIN : یک موسسه استانداردسازی آلمانی است که استانداردهای صنایع تولیدی را مشخص می‌کنند. کانکتور DIN شامل انواع مختلف کابل‌ها است که برای اتصال به دستگاه‌ها به یک رابط متصل می‌شوند. این کانکتور حالت مدور داشته و چندین پین نیز به حالت دایره‌ای درون آن تعبیه شده‌اند. به طور معمول، یک کانکتور DIN دارای 3 تا 14 پین با قطر 2/12 میلی‌متر است. این کانکتور به طور گسترده برای صفحه کلید کامپیوتر، ابزار IDI و تجهیزات تخصصی دیگر استفاده می‌شود.

کانکتور E2000: کانکتور فیبر نوری E2000 دارای مکانیسم اتصال فشار دادن/کشیدن است. این کانکتور یک دریچه فلزی خودکار برای محافظت از پرتو لیزر در برابر گرد و غبار دارد. E2000 دارای طراحی یک تکه است که به ترمینال شدن سریع و آسان کمک می‌کند و برای کاربردهای با قدرت و ایمنی بالا استفاده می‌شود. این کانکتور برای PC و APC تک حالته و PC چند حالته موجود است.

کانکتور SMA: مدل 905 این کانکتور دارای یک بست 5/1 اینچی است که با آداپتور هماهنگ می‌شود. زمانی که آداپتورها به اندازه کافی دقیق نبودند، یک بست متناسب با آداپتور Delrin برای عملکرد افت عبوری بهتر استفاده می‌شد. این کانکتورها هنوز در برخی از سیستم‌های نظامی و صنعتی استفاده می‌شوند.

کانکتور D4:  احتمالاً اولین کانکتوری بود که از بست‌های سرامیکی یا ترکیب سرامیک/فولاد ضدزنگ استفاده کرد. بست این کانکتور دارای قطر 2 میلی‌متر است. کانکتور D4 دارای سیستم نصب با عملکرد بالا بوده و بدنه تنظیم شده برای تکرارپذیری است.

کابل‌کشی با کارایی بالا با استفاده از کانکتور فیبر LC

همچنان‌که محیط شبکه پیچیده‌تر می‌شود، برای ساده کردن مدیریت کابل در مراکز داده به راه‌حل‌های با سرعت بالا و تراکم بالا نیاز است. کانکتور LC که یکی از کانکتورها رایج اتصالات نوری است، یک راه‌حل ایده‌آل برای اتاق مخابراتی با تراکم بالا، شبکه‌های LAN و FTTP ارائه می‌دهد. در این‌جا، سه کانکتور فیبر LC برای سیستم‌های کابل‌کشی با تراکم بالا و کارایی خوب معرفی شده است.

کانکتور Uniboot LC

این کانکتور در مقایسه با کانکتور LC استاندارد می‌تواند فضا را در کابل‌کشی با تراکم بالا تا حدود 60% افزایش دهد زیرا دارای بدنه نازک‌‌تری است که دو فیبر را در یک بوت ترکیب می‌کند. کانکتور و کابل فیبر نوری تک بوت «Uniboot» با این ساختار منحصر به فرد در مقایسه با کابل‌های رابط فیبری LC سنتی در محیط کابل‌کشی با تراکم بالا مزایای بسیاری دارند.

کانکتور Uniboot LC

کانکتور LC قابل جابجایی

تغییر قطبش فیبر به ویژه در فرآیند کابل‌کشی پیچیده می‌تواند زمان‌بر و مشکل‌ساز باشد. کانکتور LC قابل جابجایی «Switchable»، همان‌طور که از نام آن پیداست، می‌تواند برای حل این مشکل کمک‌کننده باشد. با استفاده از این کانکتور می‌توان بین قطب‌های A-B با A-A بدون هیچ ابزاری جابجا شد.

کانکتور LC قابل جابجایی

کانکتور LC با افت فوق‌العاده کم

همان‌طور که در بالا ذکر شد، افت فیبر نوری یک پارامتر مهم در اندازه‌گیری کیفیت کانکتور است. حداکثر افت عبوری این کانکتور 25/1 دسی‌بل است که می‌تواند انتقال نوری با کیفیت را تضمین کند.

کانکتور LC با افت فوق‌العاده کم

تجزیه و تحلیل بازار کانکتور فیبر نوری

در سال‌های اخیر، فناوری فیبر نوری به طور فزاینده‌ای در بازار جهانی جای گرفته است و کابل‌های فیبر نوری به طور گسترده‌ای برای جایگزینی کابل‌های مسی استفاده می‌شوند که این موضوع تأثیر مثبتی بر روی بازار فیبر نوری دارد. در زیر، گزارشی از بازار فیبر نوری کشور آمریکا در سال‌های 2014 تا 2015 ارائه شده است.

تجزیه و تحلیل بازار کانکتور فیبر نوری

با توجه به نمودار می‌توان مشاهده کرد که نیاز بازار به کانکتور MTP/MTO در سال‌های آینده رشد خواهد کرد. کانکتور LC هنوز هم بخش اصلی بازار را در اختیار دارد. این اطلاعات نشان می‌دهند که کانکتورهای با تراکم بالا، کیفیت خوب و چند فیبری هنوز هم پیشرفت‌های زیادی دارند. می‌توان پیش‌بینی کرد که همچنان‌که تقاضا برای کابل‌کشی کارآمد و مدیریت کابل افزایش می‌یابد، کانکتورهای فیبر نوری که بتوانند نصب آسان، افت فیبر کم و کارایی بالایی داشته باشند، می‌توانند ترند جدید در ارتباطات نوری باشند.

 

منبع:

https://www.fs.com/fiber-optic-connector-tutorial-aid-341.html

 

فروشگاه تخصصی تجهیزات پسیو گروه هوپیران

خواندن 1811 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « فریم توزیع فیبر

آموزش تخصصی فیبرنوری و جی پان

پکیج آموزش حرفه ایی و تخصصی فیبرنوری ، سیستم های هوشمند و یکپارچه سازی با تمرکز بر کاربری، اولین و تنها پکیج آموزشی یکپارچه سازی در ایران

پکیج آموزش فیبرنوری حاصل بیست سال فعالیت گروه هوپیران در پروژه های ملی و فراملی است. این پکیج طبق استانداردها و اصول هوپر کانادا تدوین شده است. در انتهای دوره مدرک قابل استعلام در سایت هوپرکانادا به شرکت کنندگان ارائه می گردد. 
جریان مداوم آموزش
مزیت این پکیج آپدیت و توسعه موضوعات و محصولات جدید مرتبط به دوره میباشد . همچنین در به روزرسانی های جدید، آموزش های تخصصی سایر سیستم های جریان ضعیف و هوشمند به این دوره الحاق می گردد. این پکیج کاملترین دوره آموزش سیستم های جریان ضعیف و هوشمند و همبندی مابین آنها خواهد بود. پس این دوره برای آغاز طوفانی بی نظیر است. 

logo-samandehi

آدرس: 
قیطریه، خیابان مهر اول غربی، خیابان شهید دکتر مسعودعلی محمدی، پلاک: 10، طبقه: سوم

info@houpiran.ir
021-22197122
021-26428086
021-22195498

ایمیل ارتباطی

Info@houpiran.ir

مشاوره واتس آپ

WhatsApp: 09905397802

با سلام ، جهت هر گونه سوال میتوانید با فشردن روی آیکون زیر تحت واتس آپ با کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایید و یا سوالات و درخواست خود را به ایمیل زیر ارسال نمایید . info@houpiran.ir

ارتباط با کارشناسان تحت واتس آپ
Close and go back to page
۱۴۰۱ - 1382 © طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه‌ای هرگونه کپی برداری از طرح قالب، مطالب و فایل‌های تارنمای هوپیران به هر نحو، پیگرد قانونی دارد استفاده از مطالب هوپیران به هر نحو، تنها با کسب اجازه کتبی از مدیریت امکانپذیر می‌باشد این سایت توسط مجموعه گروه بین المللی هوپیران تدوین و توسعه می یابد