تست فیبر نوری (OTDR (Optical Time Domain Reflectometers

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
|||| |||| ||||

OTDR چیست ؟ | تست OTDR | دستگاه OTDR

هوپیران مشاور و مجری و تامین کننده انواع راهکار ها و تجهیزات فیبر نوری برای اماکن و صنایع 

 

منعکس‌کننده دامنه زمان نوری (OTDR) مناسب برای تست یکپارچگی کابل فیبر نوری می‌باشد. این تجهیز می‌تواند تلفات اتصال را بررسی، طول را اندازه‌گیری و محل خطا را تشخیص دهد. OTDR همچنین معمولا برای گرفتن عکس از فیبر در زمان راه‌اندازی استفاده می‌شود. می‌توان بعدها با استفاده از این عکس، جاروب اصلی که در زمان راه‌اندازی تهیه شده است را با جاروب‌های بعدی در زمان عیب‌یابی سیستم مقایسه و مشکلات را بررسی نمود. همیشه می‌توان با مقایسه جاروب‌های اصلی با جاروب‌های زمان عیب‌یابی به آسانی به مشکلات سیستم پی‌برد.

OTDR برای تست کابل‌های طولانی (تقریبا بیشتر از 250 متر) یا کابل‌های مخابراتی طولانی که دارای اتصالات می‌باشند، استفاده می‌شود. اطلاعاتی که OTDR  تولید می‌کند معمولا برای تولید تصویری است که ((جاروب)) یا ((امضا)) نامیده می‌شود.این تصویر حاوی اطلاعات ارزشمندی است که با ذخیره آنها می‌توان بعدها برای بررسی مشکلات شبکه استفاده نمود. از OTDRها نباید برای انداره‌گیری کم شدن قدرت سیگنال در کابل فیبر نوری استفاده نمود، این کار بهتر است به منابع آزمایش قدرت سیگنال و وسایل اندازه‌گیری قدرت سپرده شود. این تجهیز می‌تواند محل انتهایی کابل و کیفیت فیبر و اتصالات را نشان دهد. با این وجود OTDRها می‌توانند برای یافتن محل خطا نیز استفاده شوند زیرا جاروب‌های زمان عیب‌یابی نسبت به جاروب اولیه زمان راه‌اندازی مقایسه و محل شکستگی فیبر را نشان می‌دهد.

 

شرح OTDR

بر خلاف نیروسنج و منبع آزمایش، که به طور مستقیم تلفات کابل فیبر نوری را اندازه‌گیری می‌کنند، OTDR به طور غیرمستقیم این کار را انجام می‌دهد. نیروسنج و منبع آزمایش، فرستنده و گیرنده‌ی لینک انتقال فیبر نوری را تکرار می‌کنند، پس مقدار اندازه‌گیری شده به مقدار واقعی بسیار نزدیک است. با این حال تست OTDR از یک اثر نوری منحصر به فرد از فیبر برای اندازه‌گیری غیرمستقیم استفاده می‌کند.

 تست OTDR از یک اثر نوری منحصر به فرد از فیبر برای اندازه‌گیری غیرمستقیم استفاده می‌کند.

 

OTDR  شامل یک فرستنده لیزری با توان بالا می‌باشد که یک پالس نور را به درون فیبر ارسال می‌کند. نور پراکنده شده به عقب، و نور منعکس شده، از طریق فیبر به سمت OTDR بر می‌گردد و در پایان از طریق یک متصل‌کننده در جلوی OTDR به سمت یک گیرنده حساس هدایت می‌شود. برای هر اندازه‌گیری، OTDR یک پالس بسیار قدرتمند را می‌فرستد و نور برگشتی را در طول زمان اندازه‌گیری می‌کند. در هر لحظه از زمان، نوری که OTDR می‌بیند، نور پراکنده شده از عبور پالس، از ناحیه‌ای از فیبر می‌باشد. فرض کنید پالس OTDR  به عنوان یک منبع مجازی باشد که توسط پراکندگی ایجاد شده است به طوری که تمام فیبرها را بین خودش و OTDR در زمان حرکت به درون فیبر آزمایش می‌کند. از آنجا که ممکن است سرعت پالس در زمان عبور از فیبر به وسیله ضریب شکست شیشه در هسته‌ی فیبر اندازه‌گیری شود، OTDR  می‌تواند چیزی که در نور پراکنده شده به سمت منبع می‌بیند را، با مکان واقعی در فیبر مرتبط کند. بنابراین می‌تواند یک نمایشی از نور پراکنده شده به سمت منبع در هر نقطه‌ای در طول فیبر ایجاد کند.

تعدادی محاسبات پیچیده برای این موضوع وجود دارد. به یاد داشته باشید نور مجبور است بیرون رود و برگردد، بنابر این شما مجبور به داشتن عاملی هستید که زمان محاسبات را نصف کند. همچنین باید اتلاف را هم در زمان مشاهده آن از هر دو طریق نصف کند. اتلاف نیرو یک تابع لگاریتمی می‌باشد بنابراین نیروی اندازه گیری به دسی‌بل ( dB ) نمایش داده می‌شود.

 مقدار نور پراکنده برگشتی به OTDR متناسب با پراکندگی فیبر، حداکثر قدرت پالس تست OTDR و طول پالس ارسال شده می‌باشد. OTDR  همیشه با یک کابل راه‌اندازی استفاده می‌شود و ممکن است از یک کابل دریافت هم استفاده کند. کابل راه‌اندازی گاهی اوقات pulse suppressor نامیده می‌شود، که به OTDR اجازه می‌دهد بعد از اینکه پالس آزمایشی به سمت فیبر ارسال شد آن را حل و فصل کند و یک ارتباط مرجع را برای اولین ارتباط در کابل آزمایشی جهت تعیین اتلاف آن فراهم می‌کند. کابل دریافت ممکن است در مسیرهای طولانی جهت ایجاد امکان اندازه‌گیری اتصال در پایان کابل مورد آزمایش، استفاده شود.

یک تصویر هزاران تفسیر با ارزش دارد و طرح‏OTDR (trace) ‎ نیز کلمات زیادی برای توضیح تمام اطلاعات آن دارد. نمودار طرح را در نظر بگیرید.

 شیب طرح ضریب تضعیف فیبر را نشان می‌دهد و توسط OTDR در dB/km کالیبره شده است

 

شیب طرح ضریب تضعیف فیبر را نشان می‌دهد و توسط OTDR در dB/km کالیبره شده است. به منظور اندازه‌گیری تضعیف فیبر، شما به یک طول نسبتا طولانی از فیبر بدون اعوجاج که حاصل دقت OTDR یا اضافه بار به علت انعکاس بزرگ می‌باشد در هر دو پایان نیاز دارید. اگر فیبر در هر دو انتها مخصوصا در نزدیکی محل بازتاب مانند کانکتور غیر خطی به نظر می‌رسد، در زمان اندازه‌گیری اتلاف، از آن بخش اجتناب کنید.

اتصالات و جوش‌ها در اصطلاحات OTDR حوادث (events) نامیده می‌شوند که هر دو باید اتلاف را نشان بدهند اما کانکتورها و جوش‌های مکانیکی یک نقطه اوج از بازتاب را نشان خواهند داد. ارتفاع این نقطه اوج مقدار بازتاب را در حوادث نشان می‌دهد. مگر اینکه آنقدر بزرگ باشد که گیرنده OTDR را اشباع کند و قادر به نمایش آن نباشد سپس در نقطه‌ی اوج ممکن است یک سطح صاف و ادامه‌دار تا انتها داشته باشد که نشان می‌دهد گیرنده overload شده است.

گاهی اوقات اتلاف یک جوش فیوژن خوب، آنقدر کوچک است که قابل دیدن با OTDR نمی‌باشد که برای سیستم خوب است اما ممکن است اپراتور را گیج کند. خیلی مهم است که طول تمام کابل‌های شبکه را بدانید. با این کار شما می‌‎دانید کجا event ها را مشاهده کنید و در زمان نمایش event غیر معمولی گیج نخواهید شد.

پالس‌های انعکاسی می‌تواند به شما دقت OTDR را نشان دهد. شما نمی‌توانید دو event نزدیک را که توسط عرض پالس اجازه داده شده است را ببینید. به طور کلی دلیل استفاده از عرض پالس‌های طولانی امکان مشاهده کابل‌های طولانی و پالس‌های باریک در زمان نیاز به دقت بالا می‌باشد. هرچند آنها فاصله‌ای که OTDR می‌تواند ببیند را محدود می‌کنند.

خواندن 1454 دفعه

logo-samandehi

Image

آدرس: 
قیطریه، خیابان مهر اول غربی، خیابان شهید دکتر مسعودعلی محمدی، پلاک: 10، طبقه: سوم

info@houpiran.ir
021-22197122
021-26428086
021-22195498

مشاوره واتس آپ

WhatsApp: 09905397802

ایمیل ارتباطی

Info@houpiran.ir

با سلام ، جهت هر گونه سوال میتوانید با فشردن روی آیکون زیر تحت واتس آپ با کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایید و یا سوالات و درخواست خود را به ایمیل زیر ارسال نمایید . info@houpiran.ir

ارتباط با کارشناسان تحت واتس آپ
Close and go back to page
طراحی و توسعه توسط گروه بین المللی هوپیران - 1382

Publish modules to the "offcanvs" position.