101 دستورالعمل اجرای کابل فیبر نوری مطلب ویژه

|||| |||| ||||

هوپیران تامین کننده و پیمانکار مورد تایید مخابرات در طراحی و اجرای پروژه های فیبر نوری کشور 

101 دستورالعمل جهت اجرای فیبر نوری

 

رسالت مجموعه هوپیران کمک به ایجاد اقتصاد پویا و تعامل در رشد سطوح علمی در کلیه سیستم های مرتبط به فعالیت این گروه میباشد. این مقاله بر اساس رسالت مجموعه در جهت رضایت بهره برداران پروژه ها تدوین و منتشر شده است و هر گونه کپی برداری از آن بدون ذکر منابع غیر مجاز میباشد. 

 

 1. هرگز فیبر را به طور مستقیم نکشید. کابل‌های فیبر نوری یا دارای الیاف آرمید که با نام تجاری kelvar عرضه می‌شود و یا یک میله فیبر شیشه‌ای مرکزی به عنوان عضو مقاوم هستند که کشش مورد نیاز برای کشیدن کابل و قدرت اضافی برای سفت شدن کابل به منظور جلوگیری از آسیب و پیچ‌خوردگی فیبرها را فراهم می‌آورند. هنگام نصب تنها باید اعضای مقاوم کابل فیبر را بکشید.

 2. هرگز کابل را بیش‌تر از حداکثر مقدار کشش مجاز نکشید. برای مسیرهای طولانی از مواد روغن‌کاری مناسب استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که مواد مورد استفاده با ژاکت کابل سازگار هستند. در مسافت‌های بسیار طولانی، کابل را از وسط به دو انتهای آن بکشید. در صورت امکان، از یک کشنده کابل خودکار با کنترل کشش یا حداقل از ابزار چشم کششی استفاده کنید. حداکثر نرخ کشش پیشنهادی کابل را در هنگام کشیدن آن به خاطر داشته باشید.
  کشش فیبر نوری در اجرا
  حد کشش فیبر نوری در اجرا

 3. هرگز کابل را بیش‌تر از شعاع خمش «bend radius» خم نکنید. فیبر هنگامی که به طور مستقیم کشیده شود، حتی از فولاد قوی‌تر است اما وقتی خم شود، به راحتی شکسته می‌شود. اگر فیبرها را بیش از اندازه خم کنید، آسیب می‌بینند و بعد از چند سال باید آن‌ها را تعویض نمایید. پس فیبر را تا حداقل شعاع ممکن خم کنید.
  روش اجرا و خمش فیبر نوری در اجرا

 4. برای قرار دادن کابل در اطراف قرقره، آن را از هر دو طرف بچرخانید و از ابتدا تا انتهای به طرف یک گوشه قرقره نپیچانید. این کار باعث می‌شود که در هر بار گردش نخ به دور قرقره، پیچ‌خوردگی ایجاد شود. هرگز اجازه ندهید کابل دچار پیچ‌خوردگی شود زیرا فشار زیادی به آن وارد می‌شود.


  شعاع خمش مجاز فیبر نوری

 5. اطمینان حاصل کنید که طول فیبر برای کار مورد نظر به اندازه کافی طویل است. جوش فیبر هزینه و پیچیدگی بسیاری را اعمال می‌کند و به محافظت ویژه‌ای نیاز دارد. سعی کنید از یک قطعه فیبر استفاده کنید.
  قرقره فیبر نوری

 6. کابل‌های درون ساختمانی «indoor» را می‌توان به طور مستقیم نصب کرد اما ممکن است تصمیم بگیرید که آن‌ها را درون داکت قرار دهید. استفاده از داکت یک روش خوب برای شناسایی کابل فیبر نوری و محافظت از آن در برابر آسیب است و در نتیجه احتمال این‌که به طور تصادفی توسط کسی قطع شود نیز از بین می‌رود. 7. یک برنامه‌ریزی برای عملیات نصب داشته باشید. طرح دقیق نصب را با جزئیات کامل بنویسید. شما می‌توانید با ایجاد این طرح از 95% مشکلات احتمالی هنگام نصب دوری کنید. این طرح باید شامل تجهیزات و لوازم، مشخصات کابل فیبر، مکان تجهیزات، الزامات تست، فرم‌های داده برای تست، سطح تجربه کارکنان، روش‌های نصب، شناسایی مناطق مشکلات احتمالی، مسائل مربوط به ایمنی و غیره باشد.
  برنامه ریزی نصب کابل فیبر نوری

 8. کابل را بکشید و فشار ندهید. فشار دادن کابل ممکن است باعث خم شدن بیش‌تر از شعاع خمش شود.
  اجرای فیبر نوری در ساختمان

 9. بر نحوه پیچاندن کابل‌های فیبر نظارت کنید. نظارت بر نحوه پیچاندن فیبر جهت جلوگیری از خم شدن بیش‌تر از شعاع خمش ضروری است.

 10. در طول فرآیند نصب بر عملیات نظارت داشته باشید به ویژه هنگامی‌که مسیر نصب فیبر طولانی باشد. حداقل یکی از کارکنان باید تجهیزات کشش را تحت نظارت داشته باشد، یک نفر مراقب فرآیند پیچاندن فیبرها بوده و شخص دیگری نیز هماهنگی تمام بخش‌های درگیر در نصب را بر عهده داشته باشد.
  کشش فیبر نوری در نصب

 11. از ابزارها و تکنیک‌های مناسب استفاده کنید. یک وسیله نقلیه برای کشیدن فیبر مناسب نیست مگر این‌که یک قطعه چرخان مناسب به کابل وصل باشد. تکنیک‌های مناسب به طراحی کابل و محل نصب بستگی دارند. به عنوان مثال، گاهی روش مناسب، کشیدن یک کابل درون یک کانال و گاهی قرار دادن آن درون یک کاست کابل است.

 12. از مواد روان‌کاری کابل فیبر نوری استفاده کنید. در هنگام نصب کابل‌ها درون کانال‌ها، آن‌ها را روغن‌کاری کنید. روان‌کاری باعث کاهش بار کشیدن و احتمال شکستن آن‌ها می‌شود. مواد روان‌کاری باید با مواد ژاکت کابل سازگار باشند.
  تجهیزات نصب فیبر نوری

 13. پرسنل انتخاب شده برای انجام فرآیند نصب را آموزش دهید. آموزش مناسب باعث کاهش صدمات و اشتباهات و در نتیجه کاهش هزینه‌ها می‌شود.