کاهش هزینه‌ FTTH

روش‌های کاهش هزینه‌ اجرا و پیاده‌سازی FTTH

 

رسالت مجموعه هوپیران کمک به ایجاد اقتصاد پویا و تعامل در رشد سطوح علمی در کلیه سیستم های مرتبط به فعالیت این گروه میباشد. این مقاله بر اساس رسالت مجموعه در جهت رضایت بهره برداران پروژه ها تدوین و منتشر شده است و هر گونه کپی برداری از آن بدون ذکر منابع غیر مجاز میباشد. 

هوپیران مشاور و مجری پروژه های فیبرنوری و مخابرات در اماکن صنعتی و ساختمانی 

با توجه به گسترش روز افزون سرمایه‌گذاری بر روی زیرساخت فیبر نوری تا منازل «Fiber To The Home- FTTH»، اپراتورها به دنبال روش‌هایی برای به حداقل رساندن هزینه‌های نصب و راه‌اندازی این شبکه‌ها هستند. ما در این مقاله شش روش مفید و رایج جهت کاهش هزینه‌ها همزمان با حفظ کیفیت بالا و اتصالات قابل اطمینان را معرفی خواهیم نمود.

1- تجهیزات دمش هوا را در صورت امکان حذف کنید

شبکه‌های ستون فقرات «Backbone Networks» فیبری سنتی را می‌توان تا مسافت چندین کیلومتر راه‌اندازی کرد، بنابراین برای حرکت دادن کابل درون داکت به تجهیزات دمش هوا «Blowing» گران قیمتی نیاز است. اتصالات نهایی بین کابینت‌ها و ساختمان محل زندگی مشترک به این تجهیزات نیاز ندارند و کارگران می‌توانند کابل‌های را به راحتی با فشار و کشش «Push & Pull» آن‌ها حتی در اطراف گوشه‌های ساختمان نصب کنند. برای نصب کابل‌ها در مسیرهای طولانی‌تر و پیچیده‌تر می‌توان از دستگاه‌های دمش هوا ساده و مقرون به صرفه کمک گرفت یا از یک رابط از پیش نصب شده برای کشیدن کابل درون داکت استفاده شود. فشردن یا کشیدن می‌تواند هزینه‌های تجهیزات و زمان نصب را کاهش دهد.

دمش هوا و روش اجرای فیبر نوری در پروژه ها نمایش داده شده است

2- از زیرساخت موجود استفاده کنید

بخش عمده‌ای از زمان و هزینه نصب و راه‌اندازی شبکه صرف کارهای عمرانی پروژه مانند حفاری یک گودال جدید و نصب یک داکت جدید درون آن می‌شود. در صورت امکان، کارکنان باید از زیرساخت‌های موجود استفاده کنند؛ اغلب اوقات داکت‌ها یا مسیرهایی از قبل وجود دارند و می‌توان آن‌ها را برای توسعه FTTH بکار برد. هم‌چنین می‌توان از کابل‌های مخابراتی، خطوط برق یا مسیرهای فاضلاب/ آب/ گاز نیز بهره‌برداری نمود. راه‌اندازی FTTH در چنین مسیرهایی مستلزم برنامه‌ریزی دقیق و استفاده از کابل‌هایی است که برای اتصال به مسیرهای شلوغ به اندازه کافی کوچک هستند.

3- از تکنیک‌های ساخت و ساز مناسب استفاده کنید

اگر نیاز به حفاری دارید، مطمئن شوید که از روش‌های ساخت و ساز مناسب مانند فناوری ارتباط خطی «Micro Trenching» یا حفاری جهت‌دار «Directional Drilling» استفاده می‌کنید. این روش‌ها با سرعت بخشیدن و تمرکز بر روی کار تا حد امکان و کم‌ترین خرابی برای محیط محلی و مشتریان، هزینه و زمان را به حداقل می‌رسانند. علاوه بر این، سعی کنید کابل‌های فیبر و داکت‌هایی را انتخاب نمایید که بتوان آن‌ها را در فضاهای تنگ نصب کرد و در برابر حرارت بالای درزگیرهای مورد استفاده برای مسیرها مقاومت بالایی داشته باشند.